20:02:56 - شنبه 1 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معماری‌های هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد در کله کوب آیسک
معماری‌های هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد در کله کوب آیسک
سرایان- سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی کله کوب آیسک گفت: علی رغم تخریب‌ها و تسطیح های گسترده انجام شده شاهد ساختار معماری خیلی خوب مربوط به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد در این محوطه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین عزیزی خرانقی ظهر شنبه در جریان بازدید مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از کاوش‌های منطقه و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در این محوطه آثاری از حداقل پنج هزار سال قبل از میلاد مشاهده شد افزود: ما هیچ سایتی را در خراسان جنوبی و در دوره‌ی پیش از تاریخ نداریم که این توالی فرهنگی را داشته باشد.

وی بیان اینکه حدود شش هزار سال دائماً استقرار در کله کوب وجود داشته است ادامه داد: در مورد تاریخ شرق ایران در دوره‌ی پیش از تاریخ در دنیا کسی چیزی نمی‌داند چون کاری انجام نشده است (برخلاف جنوب شرق و شمال شرق ایران) لذا کاوش در کله کوب آیسک اولین کاوش در دوره پیش از تاریخ استان است.

خبر جدید  ۳۲ هزار و ۶۷ نفر به همت اعضای جمعیت هلال احمر طبس غربالگری شدند

سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی کله کوب آیسک با بیان اینکه در این دوره از کاوش ساختار معماری محوطه بررسی می‌شود ابراز داشت: قبل از شروع کاوش دو دوره کار ژئوفیزیک در کله کوب انجام شده است که اطلاعات مفیدی ارائه کرده است.

وی تصریح کرد: داده‌های حاصل از کاوش‌های سال گذشته تا حدودی مطالعه شد و نمونه‌های کربن ۱۴ زغال‌ها نیز برای بررسی به توکیو ارسال شد.

وی گفت: بقایای انسانی یافت شده در کاوش سال قبل توسط دانشگاه ورشو مطالعه شد که هنوز تکمیل نشده است و مطالعه‌ی بقایای حیوانی نیز در فرانسه انجام گرفت.

عزیزی خرانقی با بیان اینکه مطالعات بقایای گیاهی نیز در فرانسه و توسط دکتر مارگارت انجام شد افزود: یافته‌های آن نشان داد که از هزاره پنجم تا هزاره اول میلاد انواع گندم، جو، حبوبات و البته ارزن (که اهمتی زیادی در مطالعات دارد) در کله کوب کاشت می شده است.

خبر جدید  سرایان بیشترین نرخ بیکاری را دارد/تاکید بر دوشبکه ای شدن آب فردوس

وی با بیان اینکه مطالعات باستان شناسی در ایران حدود ۱۰۰ سال پیش شروع شده است، افزود: در این صد سال اکثر نقاط ایران کاوش شده است و اطلاعات خوبی نیز در دست داریم ولی بدلایل متعدد مثل کویرهای بزرگ، دوری از مرکز، سختی مفید و … در شرق کشور کار زیادی انجام نشده و اطلاعاتی نداریم.

وی ابراز امیدواری کرد طی چند سال آینده و با یافته‌های جدید و مطالعات انجام شده اطلاعات بسیار دقیق بدست آمده و در قالب کتابی علمی و آکادمیک عرضه شود تا مورد استفاده محققان به خصوص محققان خارج از کشور قرار بگیرد.

خبر جدید  حضور پررنگ مردم در راهپیمایی۲۲بهمن سناریوی دشمن را بهم خواهد ریخت

عزیزی با بیان اینکه کاوش‌های این فضا امیدوار کننده و نتیجه بخش بود، ادامه داد: علی رغم تخریب‌ها و تسطیح های گسترده انجام شده شاهد ساختار معماری خیلی خوب هستیم که مربوط به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد هستیم.

وی با اشاره به عدم وجود هیچ گونه مطالعه‌ای از شرق ایران برای دوره پیش از تاریخ تاکید کرد: کله کوب قابلیت جهانی شدن و مطرح شدن در بین پژوهشگران جهانی را دارد پس باید در راستای معرفی آن تلاش کنیم.

کد خبر ۴۶۳۱۱۶۰


منبع :: معماری‌های هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد در کله کوب آیسک

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد