19:34:25 - شنبه 8 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جلسات مشترک خراسان شمالی با ترکمنستان؛ تلف کردن وقت یا رونق اقتصادی؟
جلسات مشترک خراسان شمالی با ترکمنستان؛ تلف کردن وقت یا رونق اقتصادی؟
بی فایده و کم اثر بودین جلسات مکرر هیئت‌های مختلف ترکمنستانی با مدیران استانی صدای استاندار را نیز درآورد و گفت: اگر این جلسات خروجی نداشته باشد وقت تلف کردن است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد دعوت از کارگزاران و دیپلماتهای مختلف ترکمنستانی و یا مرتبط با کشور ترکمنستان٬ نظیر هیئتهای تجاری، سرکنسولگری این کشور در مشهد و سفیر ایران در ترکمنستان تبدیل به رویهای برای اتاق بازرگانی خراسان شمالی شده است. دعوتهایی که تنها خروجی آن ضیافتهای بیفایده و خوش و بشی است که بین مدیران اتاق بازرگانی استان و طرفهای ترکمنستانی انجام میگیرد.

جلساتی به نام ارتقای روابط تجاری به کام مدیران اتاق بازرگانی

هنوز ۳ ماه از ورود سفیر ایران در ترکمنستان به خراسان شمالی نمیگذرد که شاهد ورود سرکنسولگری ترکمنستان در مشهد به خراسان شمالی بودیم، اما این سفر با چه هدفی و کدام بسترسازیها انجام گرفته٬ جای بسی سئوال است.

میتوان گفت موارد تکراری اما بدون خروجی که در این جلسات مطرح میشود برای همه خبرنگاران و حتی طرف ترکمنستانی تبدیل به یک عادت شده است. سوال اینجاست که آیا دولت به وعدهها و جلسات بی فایده با کشورهای دیگر دل خوش کرده یا به دنبال راهکار دیگری برای بهبود کسب و کار است.

خبر جدید  فاز بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد‌

مواردی نظیر حل مشکلات گزرگاه مرزی پرسه سو، استفاده از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، توانایی بالای مهندسان خراسان شمالی در بحث کمک به ارتقای ساخت و سازهای ساختمان در ترکمنستان، توریسم درمانی، توافقات مرزبانی دوکشور، مشکل عدم صدور ویزا از سوی ترکمنستان و همکاریهای کشاورزی که این بار قرعه برشمردن آنها به نام حیاتی معاون سیاسی امنیتی استاندار افتاد.

۷ یادداشت خروجی جلسات سفیر ایران درکشور ترکمنستان با مدیران خراسان شمالی

رضا موفق معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: خروجی ۲ روز جلسات مکرر سفیر ایران در ترکمنستان با مدیران استانی ۷ یادداشت در خصوص موارد مختلف اعم از تجاری، کشاورزی، اقتصادی و فرهنگی بود.

وی در ادامه افزود: هنوز با گذشت چند ماه از این یادداشتها شاهد آن هستیم که روند اجرایی شدن آن از سوی طرف ترکمنستانی به کندی دارد صورت میگیرد.

خبر جدید  نه به معامله قرن| نماینده مجلس: رژیم صهیونیستی پاسخ محکمی در‌باره ‌«معامله قرن» از ملت ایران می‌گیرد

موفق خطاب به سرکنسولگری ترکمنستان در مشهد تصریح کرد: امیدواریم این ۷ یادداشت از سوی مقامات ترکمنستانی مورد توجه قرار بگیرد تا در آینده نزدیک به سمت اجرایی شدن آن برویم.

اگر نشستها جنبه اجرایی نداشته باشد تنها وقت تلف کردن است

محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی که بارها نشان داده علاقه زیادی به اجرای هرچه سریعتر امور و خارج شدن از چارچوب سیستمهای پیچیده و دست و پا گیر روابط اداری و بخشنامهای دارد، تاب نیاورد و نسبت به اجرایی نشدن نشستهای طرف ترکمنستانی واکنش نشان داد و اظهار داشت: اگر نشستهای مختلف استان با طرف ترکمنستانی جنبه اجرایی پیدا نکند تنها وقت تلف کردن است.

وی با تاکید بر اینکه مدیران باید به طور جد پیگیر اجرایی شدن این جلسات باشند افزود: باید جلسات به گونهای باشد که وقتی مردم بعداز آن از ما پرسیدند چه شد، حرفی برای گفتن داشته باشیم.

خبر جدید  خراسان شمالی| بازگشت امید به سدی که خشک شده بود؛ بارزو در بارندگی‌های ۹۸ رکورد زد+تصاویر

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: صحبتهای عام در این جلسات باید ریز شده و به یک جمع بندی کلی با فرآیندی دقیق و اجرایی برسد. طرف ترکمنستانی یک ماه وقت دارد تا فرصتها و ظرفیتهای مشترک بین دو کشور را بررسی کرده و نمونه اجرایی آن را به ما ارائه دهد.

محمدعلی شجاعی نیز در واکنش به صحبتهای مدیر اتاق بازرگانی خراسان شمالی در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندیهای استان در ترکمنستان خاطرنشان کرد: اگر نمایشگاه به دنبال خود ۱۰ سند همکاری نداشته باشد تنها یک مهمانی است.

حال باید دید با ضربالاجل یک ماههای که استاندار خراسان شمالی به طرفهای ترکمنستانی داده است٬ آبی برای مردم استان از تجارت و رونق اقتصادی با کشوری که بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با خراسان شمالی دارد٬ گرم خواهد شد یا خیر؟

انتهای پیام/ش


منبع :: جلسات مشترک خراسان شمالی با ترکمنستان؛ تلف کردن وقت یا رونق اقتصادی؟

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد