23:30:34 - دوشنبه 9 اکتبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بیماری«اکتیما» موجب تلف شدن ۳۰ راس میش و بره در پارک ملی سالوک شد
بیماری«اکتیما» موجب تلف شدن ۳۰ راس میش و بره در پارک ملی سالوک شد
به گزارش خبرگزاری موج، سیداصغر مطهری گفت: در دو مرحله نمونه هایی که از لاشه های کشف شده حیات وحش پارک ملی سالوک به دامپزشکی استان ارسال شد، در هر دو مورد تشخیص بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک منتفی اعلام شد. وی افزود: برخی علائم ظاهری بیماری اکتیما مانند بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک است اما نسبت […]

به گزارش خبرگزاری موج، سیداصغر مطهری گفت: در دو مرحله نمونه هایی که از لاشه های کشف شده حیات وحش پارک ملی سالوک به دامپزشکی استان ارسال شد، در هر دو مورد تشخیص بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک منتفی اعلام شد.

وی افزود: برخی علائم ظاهری بیماری اکتیما مانند بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک است اما نسبت به آن تلفات کمتری دارد.

وی با بیان اینکه منطقه به صورت مستمر و موثر در حال پایش است افزود: بیماری اکتیما بیماری مشترک بین دام اهلی و حیات وحش است و ممکن است عوارض بسیار خفیف برای انسان نیز داشته باشد که در همین راستا و در جهت جلوگیری از شیوع بیماری و سلامت محیطبانان اقدامات ایمنی بهداشتی ویژه ای از قبیل خرید و استفاده از البسه مخصوص انجام و توصیه به محیط بانان جهت رعایت اصول بهداشتی و ایمنی انجام پذیرفته است.

خبر جدید  اختصاص ۱۸ میلیارد تومان برای تصفیه‌خانه‌های آب در بجنورد و آشخانه

مطهری خاطر نشان کرد: یکی از دلایل شیوع این بیماری می تواند به علت خشک بودن علوفه های مراتع در این فصل و تغذیه حیات وحش از آن علوفه خشبی که معمولا حیات وحش را از ناحیه لب و دهان دچار آسیب و زخم می کند که می تواند باعث سرایت بیماری به علفخواران شود.

وی اظهار داشت: تلفات بیماری اکتیما در حیات وحش ضعیف تر مانند بره ها و گونه هایی که به هر دلیلی دچار ضعف بدنی هستند، بیشتر نمود پیدا می کند.

وی آخرین آمار لاشه های کشف شده را تاکنون ۳۰ راس اعلام و اظهار کرد: با اقدامات خوبی که در حال انجام است امیدواریم این بیماری بزودی کتترل شود.

خبر جدید  جشنواره سراسری سرود فریاد مستضعفین

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست به همراه مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی و شماری از کارشناسان این سازمان روز دوشنبه از پارک ملی سالوک واقع در اسفراین بازدید کردند.

معضل تلف شدن وحوش پارک ملی سالوک بر اثر بیماری از اواخر هفته گذشته ایجاد شده است.
پارک ملی و منطقه محافظت شده سالوک در شمال غربی شهرستان اسفراین حدود ۲۰هزار هکتار است و دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است.

شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی این منطقه را به یکی از متنوع ترین زیستگاه های گونه های وحشی بدیل کرده که قسمت شمالی آن دارای جاذبه های طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه زی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشت زی است .قوچ و میش اوریال، پازن و بز در کوهستان ها از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین به شمار می آید.

خبر جدید  حجت الاسلام یغموری مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در تیپ جوادالائمه شد

همچنین در این پارک گونه های مهم جانوری دیگر از جمله پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه، پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی و مار آتشی وجود دارد.
شهرستان ۱۲۰هزار نفری اسفراین در جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد که با دارا بودن ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل و ۲منطقه حفاظت شده و یک منطقه شکار ممنوع با تنوع جانوری و گیاهی ارزشمند از ذخیره گاه های ژنتیکی غنی کشور دراین حوزه محسوب می شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد