19:33:08 - سه‌شنبه 11 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتقادهای استاندار خراسان‌شمالی از فعالان اقتصادی؛ چرا در استان صرافی وجود ندارد؟
انتقادهای استاندار خراسان‌شمالی از فعالان اقتصادی؛ چرا در استان صرافی وجود ندارد؟
استاندار خراسان شمالی در دیدار با فعالان اقتصادی این استات از عدم استفاده فعالان اقتصادی از امکانات و عدم فعالیت آنان برای رونق اقتصادی استان انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ محمدعلی شجاعی امروز در نشست هفتگی با فعالان اقتصادی خراسان شمالی اظهار داشت: باید مشکلات فعالان اقتصادی را در خود استان پیگیری و حل کنیم. همه فعالان اقتصادی استان موظف هستند با کار انفرادی و گروهی به سمت توسعه استان حرکت کنند.

همه باید در توسعه اقتصادی استان سهیم باشیم

وی افزود: اگرهمه به درستی فعالیت کنیم و توسعه استان ایجاد شود٬ همه سود میکنیم. برخی از کاستیهای استان نشانگر عدم دقت و توجه بخش خصوصی به ایجاد شرایط حداقلی کار برای خود شما است. در بسیاری از بخشها دولت مقصر نیست چرا که بخش خصوصی هم باید خودش فعالیت داشته و زمینه را ایجاد کند.

استاندار خراسان شمالی با انتقاد از نبود صرافی در خراسان شمالی٬ گفت: اینکه در استان یک صرافی وجود ندارد٬ نشاندهنده این است که بخش خصوصی هم برای ایجاد شرایط کار به دنبال حداقلهای اقتصادی نبوده است. در استان٬ صادرات و واردات وجود دارد اما صرافی وجود ندارد. اینکه دولت به این بخش وارد نشده یک حرف دیگر است.

شجاعی گفت: علت بسیاری از عقبماندگیهای استان عدم همافزایی است. باید در این جلسات مشکلات را مطرح کرده و ما هم به سمت همافزایی و حل این مشکلات برویم. از فعالان اقتصادی خواستهایم حداقل ۵ درصد از سرمایه خود را در بانکهای استان سپرده کنند تا تسهیلات به آنان داده شود اما همان هم به حساب استان نیامده است. تکیه ۱۰۰ درصدی به تسهیلات بانکی هیچ خروجی ندارد.

خبر جدید  قحطی سرمایه‌گذار؛ نوسانات ارزی گریبان سرمایه‌گذاران خراسان شمالی را گرفته است

بخش دولتی باید در خدمت بخش خصوصی باشد

وی ادامه داد: وضعیت اقتصادی بانکها مشخص است و باید با همین سود تسهیلات ۱۸ درصدی کار کنیم. با همین شرایط هم بسیاری از واحدهای تولیدی در حال فعالیت هستند و صادرات و واردات هم دارند. بخش دولتی هم وظیفه دارد کاملاً در خدمت بخش خصوصی باشد.

استاندار خراسان شمالی با تاکید به مدیران استانی برای تسهیل شرایط استانی برای فعالان اقتصادی٬ گفت: باید مدیران استانی سطح کارهای استانی و ملی را تفکیک کرده و با دغدغه به سمت توسعه استان حرکت کنند. تمرکز امور در تهران برای استانی مثل خراسان شمالی قابل دفاع نیست. طرحی را دیدم که در سال ۸۸ در تهران مصوب شده اما در سال ۹۳ در استان اجرایی شده است.

شجاعی تصریح کرد: فرایند کار اقتصادی در استان دچار مشکل است. هیچکس نمیتواند ادعا کند که با برداشتن تحریمها هم مشکلات اقتصادی حل میشود. حتی اگر درآمد دولت هم ۳ برابر شود باز هم این مشکلات حل نمیشود چرا که فرایند مشکل دارد. مهم ترین مشکل این فرایند ارائه نسخه یکسان برای توسعه استانها در مرکز است. استانهای مختلف شاخصها و مشکلات مختلف دارند.

خبر جدید  حماسه هشتم دی در بجنورد؛ یادی از شیخ بصیری که همواره مخالف فتنه‌گران بود

منطقه ویژه اقتصادی فقط یک نام است

وی با اشاره به مشکل ساختاری اقتصاد استان افزود: باید خراسان شمالی را با فرمول بومی خودمان اداره کنیم. بایدبه سرمایهگذار بالای ۵۰ میلیاردی زمین رایگان بدهیم و با قوانین کشوری حرکت نکنیم. همه مشکل اساسی را میشناسیم و باید قوانین و مقرارت را بومی و استانی تعریف کنیم. پایه فعالیتهای اقتصادی استان دارای مشکل است و باید این را از پایه حل کنیم.

شجاعی با انتقاداتی از وضعیت عمرانی و معیشتی مردم در شهرهای مختلف استان٬ گفت: برخی از شهرستانهای خراسان شمالی مثل روستا هستند و فقط تابلوی شهرستان را دارند. راز و جرگلان هیچ نشانهای از شهر بودن ندارد و ما وظیفه داریم این را برطرف کنیم.

استاندار خراسان شمالی منطقه ویژه اقتصادی خراسان شمالی را در حد یک نام دانست و گت: فعالان اقتصادی هم رغبتی برای حضور در این منطقه و استفاده از معافیتهای مالیاتی آنجا ندارند و این یک مشکل است. چرا منطقه اقتصادی استان با ۱۰ کیلومتر بالاتر از آن که یک زمین خالی است٬ هیچ فرقی نمیکند؟ بخش خصوصی باید بیاید و آنجا را رونق دهد. چرا وقتی منطقه ویژه اقتصادی هست و هیچ استفادهای از آن نمیشود٬ ادعای داشتن بازارچه مرزی داریم؟

خبر جدید  بارش برف مدارس برخی از شهرهای خراسان شمالی را تعطیل کرد

چرا از ظرفیت گردشگری استان استفاده نمیکنیم؟

وی در زمینه اقتصاد گردشگری نیز گفت: استفاده از ظرفیت ۲۸۰ کیلومتری عبور مسافران در استان یک زمینه آماده است که هیچ استفادهای از آن نمیکنیم. ایجاد ظرفیت برای گردشگران یک اقدام راحت و سهل است.

شجاعی افزود: باید کاری کنیم وقتی مسافر وارد استان میشود از همه ظرفیت گردشگری استان استفاده کنیم. ما آمادگی داریم که زمین را برای خدمات گردشگری اختصاص دهیم و به راحتی درآمدزایی کنید.

استاندار گفت: یکی از کارهای روزمره من پیگیری مشکلات فرودگاه بجنورد است. هماکنون توافقات خوبی با شرکتها انجام شده و تلاش داریم سازمان هواپیمایی به تعهدات خود در این زمینه عمل کند. هماکنون ماهان ۴ روز پرواز و آسمان هم دو روز را قبول کرده که برای روزهای هفته با این شرکت مشکل داریم و امیدواریم توافقات خوبی انجام شود.

استاندار خراسان شمالی در پایان این نشست ضمن برشمردن برخی از مشکلات فعالان اقتصادی استان که در این جلسه مطرح شد٬ دستوراتی را برای حل این مشکلات صادر و به مدیران مربوطه ابلاغ کرد.

انتهای پیام/ ز


منبع :: انتقادهای استاندار خراسان‌شمالی از فعالان اقتصادی؛ چرا در استان صرافی وجود ندارد؟

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد